NUP29/530 Technical Specifications
| Bearing Type | Single Row Cylindrical Roller Bearings |
|---|---|
| d (ID) | 530mm |
| D (OD) | 710mm |
| B (Width) | 106mm |
| Dynamic Load (Cr) | 1990kN |
| Static Load (Cor) | 4550kN |
| Mass | 125Kg |
| Material | GCr15 Bearing Steel |
| Cage | Standard cage |
| Clearance | C3 clearance |
| Precision | P0 |
Product Description
The NUP29/530 NUP Series Cylindrical Roller Bearing is designed for high radial load applications with bidirectional axial location. With dimensions of 530mm bore diameter, 710mm outer diameter, and 106mm width, this extra heavy-duty bearing delivers outstanding performance in demanding industrial environments. It features a dynamic load rating of 1990kN and static load rating of 4550kN for exceptional load capacity in heavy-duty applications. The inner ring without flanges, outer ring with two flanges design provides optimal performance for specific application requirements.
Commonly used in: fixed bearingsbidirectional locating applicationsrolling millslarge industrial machinery
Delivery & Service
Brand
WJY / OEM Available
Quality Standard
Origin
Wafangdian, China (30+ years manufacturing hub)
Delivery Time
In-stock: 3–5 days; OEM/ODM: 20–35 days.
Shipping
Ocean Freight / Land Transport
Warranty
12-month warranty, extendable to 18 months.
Loading Port
Dalian Port / Customer Port
Packing
Export packing: tube + box + carton + wooden case
Order
Mixed models & mixed batch welcome
Pricing
Prices vary by precision & material.
Related Articles & Guides
- NU Type Cylindrical Roller Bearing: Structure, Features, and Industrial Applications
- NU vs NJ Cylindrical Roller Bearings
- Cylindrical Roller Bearings: Types, Design Codes, Applications & Selection Guide
- Cylindrical Roller Bearing Selection Guide
- Full Complement Cylindrical Roller Bearings Explained
- High‑Speed Cylindrical Roller Bearings – Tips & Considerations