NU1038M Technical Specifications
| Bearing Type | Single Row Cylindrical Roller Bearings |
|---|---|
| d (ID) | 190mm |
| D (OD) | 290mm |
| B (Width) | 46mm |
| Dynamic Load (Cr) | 413kN |
| Static Load (Cor) | 640kN |
| Mass | 10.9Kg |
| Material | GCr15 Bearing Steel |
| Cage | Standard cage |
| Clearance | C3 clearance |
| Precision | P0 |
Product Description
The NU1038M NU Series Cylindrical Roller Bearing is designed for high radial load applications with free axial displacement. With dimensions of 190mm bore diameter, 290mm outer diameter, and 46mm width, this standard bearing delivers outstanding performance in demanding industrial environments. It features a dynamic load rating of 413kN and static load rating of 640kN for reliable performance in industrial applications. The inner ring without flanges, outer ring with two flanges design provides optimal performance for specific application requirements. Featuring machined brass cage for enhanced operational reliability.
Commonly used in: electric motorsindustrial gearboxespumpsmachine tool spindles
Delivery & Service
Brand
WJY / OEM Available
Quality Standard
Origin
Wafangdian, China (30+ years manufacturing hub)
Delivery Time
In-stock: 3–5 days; OEM/ODM: 20–35 days.
Shipping
Ocean Freight / Land Transport
Warranty
12-month warranty, extendable to 18 months.
Loading Port
Dalian Port / Customer Port
Packing
Export packing: tube + box + carton + wooden case
Order
Mixed models & mixed batch welcome
Pricing
Prices vary by precision & material.
Related Articles & Guides
- NU Type Cylindrical Roller Bearing: Structure, Features, and Industrial Applications
- NU vs NJ Cylindrical Roller Bearings
- Cylindrical Roller Bearings: Types, Design Codes, Applications & Selection Guide
- Cylindrical Roller Bearing Selection Guide
- Full Complement Cylindrical Roller Bearings Explained
- High‑Speed Cylindrical Roller Bearings – Tips & Considerations