NJ29/560 Technical Specifications
| Bearing Type | Single Row Cylindrical Roller Bearings |
|---|---|
| d (ID) | 560mm |
| D (OD) | 750mm |
| B (Width) | 112mm |
| Dynamic Load (Cr) | 2420kN |
| Static Load (Cor) | 5450kN |
| Mass | 153Kg |
| Material | GCr15 Bearing Steel |
| Cage | Standard cage |
| Clearance | C3 clearance |
| Precision | P0 |
Product Description
The NJ29/560 NJ Series Cylindrical Roller Bearing is designed for high radial load applications with unidirectional axial location. With dimensions of 560mm bore diameter, 750mm outer diameter, and 112mm width, this extra heavy-duty bearing delivers outstanding performance in demanding industrial environments. It features a dynamic load rating of 2420kN and static load rating of 5450kN for ultimate load capacity in extreme conditions. The inner ring with one flange, outer ring with two flanges design provides optimal performance for specific application requirements.
Commonly used in: locating bearingselectric motorsmarine equipmentrolling millslarge industrial machinery
Delivery & Service
Brand
WJY / OEM Available
Quality Standard
Origin
Wafangdian, China (30+ years manufacturing hub)
Delivery Time
In-stock: 3–5 days; OEM/ODM: 20–35 days.
Shipping
Ocean Freight / Land Transport
Warranty
12-month warranty, extendable to 18 months.
Loading Port
Dalian Port / Customer Port
Packing
Export packing: tube + box + carton + wooden case
Order
Mixed models & mixed batch welcome
Pricing
Prices vary by precision & material.
Related Articles & Guides
- NU Type Cylindrical Roller Bearing: Structure, Features, and Industrial Applications
- NU vs NJ Cylindrical Roller Bearings
- Cylindrical Roller Bearings: Types, Design Codes, Applications & Selection Guide
- Cylindrical Roller Bearing Selection Guide
- Full Complement Cylindrical Roller Bearings Explained
- High‑Speed Cylindrical Roller Bearings – Tips & Considerations