N620/780 Technical Specifications
| Bearing Type | Single Row Cylindrical Roller Bearings |
|---|---|
| d (ID) | 620mm |
| D (OD) | 780mm |
| B (Width) | 102mm |
| Dynamic Load (Cr) | 1950kN |
| Static Load (Cor) | 4800kN |
| Mass | 124Kg |
| Material | GCr15 Bearing Steel |
| Cage | Standard cage |
| Clearance | C3 clearance |
| Precision | P0 |
Product Description
The N620/780 N Series Cylindrical Roller Bearing is designed for high radial load applications with maximum flexibility. With dimensions of 620mm bore diameter, 780mm outer diameter, and 102mm width, this extra heavy-duty bearing delivers outstanding performance in demanding industrial environments. It features a dynamic load rating of 1950kN and static load rating of 4800kN for exceptional load capacity in heavy-duty applications. The inner ring without flanges, outer ring without flanges design provides optimal performance for specific application requirements.
Commonly used in: free end applicationsnon-locating positionsrolling millslarge industrial machinery
Delivery & Service
Brand
WJY / OEM Available
Quality Standard
Origin
Wafangdian, China (30+ years manufacturing hub)
Delivery Time
In-stock: 3–5 days; OEM/ODM: 20–35 days.
Shipping
Ocean Freight / Land Transport
Warranty
12-month warranty, extendable to 18 months.
Loading Port
Dalian Port / Customer Port
Packing
Export packing: tube + box + carton + wooden case
Order
Mixed models & mixed batch welcome
Pricing
Prices vary by precision & material.
Related Articles & Guides
- NU Type Cylindrical Roller Bearing: Structure, Features, and Industrial Applications
- NU vs NJ Cylindrical Roller Bearings
- Cylindrical Roller Bearings: Types, Design Codes, Applications & Selection Guide
- Cylindrical Roller Bearing Selection Guide
- Full Complement Cylindrical Roller Bearings Explained
- High‑Speed Cylindrical Roller Bearings – Tips & Considerations