N28/1060M Technical Specifications
| Bearing Type | Single Row Cylindrical Roller Bearings |
|---|---|
| d (ID) | 1060mm |
| D (OD) | 1280mm |
| B (Width) | 128mm |
| Dynamic Load (Cr) | 3550kN |
| Static Load (Cor) | 10500kN |
| Mass | 355Kg |
| Material | GCr15 Bearing Steel |
| Cage | Standard cage |
| Clearance | C3 clearance |
| Precision | P0 |
Product Description
The N28/1060M N Series Cylindrical Roller Bearing is designed for high radial load applications with maximum flexibility. With dimensions of 1060mm bore diameter, 1280mm outer diameter, and 128mm width, this giant size bearing delivers outstanding performance in demanding industrial environments. It features a dynamic load rating of 3550kN and static load rating of 10500kN for ultimate load capacity in extreme conditions. The inner ring without flanges, outer ring without flanges design provides optimal performance for specific application requirements. Featuring machined brass cage for enhanced operational reliability.
Commonly used in: free end applicationsnon-locating positionsgiant industrial equipmentheavy processing machinery
Delivery & Service
Brand
WJY / OEM Available
Quality Standard
Origin
Wafangdian, China (30+ years manufacturing hub)
Delivery Time
In-stock: 3–5 days; OEM/ODM: 20–35 days.
Shipping
Ocean Freight / Land Transport
Warranty
12-month warranty, extendable to 18 months.
Loading Port
Dalian Port / Customer Port
Packing
Export packing: tube + box + carton + wooden case
Order
Mixed models & mixed batch welcome
Pricing
Prices vary by precision & material.
Related Articles & Guides
- NU Type Cylindrical Roller Bearing: Structure, Features, and Industrial Applications
- NU vs NJ Cylindrical Roller Bearings
- Cylindrical Roller Bearings: Types, Design Codes, Applications & Selection Guide
- Cylindrical Roller Bearing Selection Guide
- Full Complement Cylindrical Roller Bearings Explained
- High‑Speed Cylindrical Roller Bearings – Tips & Considerations